Землетруси в Україні: чи вистоять вітчизняні будинки?
«В Україні справді є зони сейсмічної нестабільності…»
Після недавнього смертоносного землетрусу в Туреччині та страшних кадрів із місця подій українців почало турбувати питання щодо ймовірності землетрусів в нашій державі та чи зможуть встояти при таких обставинах будинки.
Почну із того, що в Україні справді є зони сейсмічної нестабільності. Здебільшого це стосується регіонів уздовж хребта Карпатських гір: Івано-Франківська та Чернівецька області, Закарпаття, Львівщина, Тернопільщина та Крим. Буквально нещодавно був невеличкий 3-бальний землетрус на Закарпатті, але жодних наслідків та особливого занепокоєння це не викликало.
Проєктна документація будівель і споруд, які будуються в регіонах із сейсмічною нестабільністю, передбачає обов’язкові посилені фундаменти та конструкції житлових будинків.
Наприклад, Одеса розташована в активній сейсмічній зоні. До того ж ситуація там ускладнюється ще й нестабільними (карстовими) ґрунтами. Тому там закладаються потужні фундаменти і відповідні конструкції будинків.
Натомість Київ розташований в неактивній сейсмічній зоні та на відносно стабільних ґрунтах. Тому нові сучасні будинки розраховані витримувати землетруси до 5-6 балів, можливо, навіть до 7 балів.
До речі, багатоповерхові будинки, навіть вище 35 поверхів, із конструкціями залізобетонного монолітного каркасу є доволі стійкими. Під час військових дій ми вже неодноразово мали змогу переконатися, що старі або панельні будинки зазнають великих руйнувань, а монолітно-каркасні будинки витримують навіть пряме влучання в них ракет, тобто вони більш стабільні, і такі будинки можна відновити в тих конструкціях, в яких вони зведені.
Тож вони насправді цілком в змозі витримати потужні землетруси.
Більш імовірне руйнування хрущовок, які вичерпали свій ресурс і термін експлуатації яких давно добіг кінця. І якщо будинок зведений відповідно до всіх норм будівництва в Україні, то він повинен витримати навантаження впливу природних катаклізмів і більш-менш стабільно відреагувати на такі явища.
«Тому треба обов’язково робити норми при зведені будинків більш жорсткими…»
Закцентую увагу і на тому, що в Україні передбачені технічний нагляд за будівництвом, контроль над введенням в експлуатацію, а також ведення технічної документації на об’єкті. Єдина норма, щодо якої у нас можливі застереження – страхове навантаження на будівництво, тобто контроль над будівельними роботами на майданчику має бути більш жорстким.
Сьогоднішні виклики довели, що безпека населення понад усе, і для її забезпечення потрібно робити все можливе. Це стосується не тільки землетрусів чи інших природних катаклізмів – має бути врахований і будь-який збройний напад, аби захисти людей, зберегти їхні життя та здоров’я.
Тому треба обов’язково робити норми при зведені будинків більш жорсткими та посилювати контроль над їх дотриманням, навіть якщо це відіб’ється на кошторисах і зробить об’єкти дорожчими.
Віктор Лещинський, президент Національного експертно-будівельного альянсу України