Як власні цінності впливають на наше життя

«Кожен володіє цінностями, але не кожен усвідомлює і використовує їх для розвитку…»

Цінності – наш життєвий орієнтир, вектор процесу творення себе як щасливої особистості, яка в гармонії з собою і з зовнішнім світом. Кожен володіє цінностями, але не кожен усвідомлює і використовує їх для розвитку.

На формування наших цінностей впливає оточення (сім’я, друзі, ЗМІ, книги, фільми, суспільство).  Тотальна залежність від довкілля виражена в ранньому дитинстві, особливо, коли зростання дитини відбувається в ізольованому середовищі, наприклад, обмеженому тільки сім’єю, або неповною сім’єю. Дитина спостерігає за реакцією членів родини на чинник. Копіює та повторює дії дорослих, набуваючи звичку реагувати стереотипно.

Надалі звичка впливає на характер, а характер – на життя. У доросле життя потрапляємо з великим багажем набутих, корисних і недуже, однотипних реакцій на життєві ситуації і з зародками цінностей.

Наприклад, у родині, де сімейні цінності – любов, повага, толерантність, чесність, набуті звички будуть такими – відкрито висловлювати думку, спокійно пояснювати власні вчинки, впевнено відстоювати позицію. В іншому випадку, там, де панує жорстокість, покарання без пояснень, вияснення суперечок з позицій сили, сприятиме формуванню таких цінностей як обман, закритість, нещирість, злість та ін.

Світлана Доан

І в дорослому віці життєві ситуації спонукають нас визначати власні цінності не завжди усвідомлено. Потрапивши в середовище споживачів психотропних речовин обираємо – тверезість або вживання; опинившись у ситуації обманути чи сказати правду – знову перед вибором: чесність або обман та ін.  Тож кожен із нас несе по життю багаж цінностей. Цінності – це т е, що дуже важливо для нас, що ми готові відстоювати, чого будемо дотримуватися. Від того які будуть цінності – такі будуть дії, рішення, життя.

 

Вправа для виявлення власних цінностей:

 Дуже важливо з’ясувати вони – ваші, чи нав’язані середовищем. Тож давайте разом зробимо вправу по виявленню власних цінностей. Зауважу, що їх краще не обирати з переліку (він дуже великий, можете знайти його на сайтах), а самому скласти список.

 Перше, сядьте за комп’ютер, або візьміть листок паперу і занотовуйте все, що важливо для Вас. Ми різні і список у нас буде різним.

Наприклад, мої цінності: довіра, діти, справедливість, дисципліна, пізнання, вірність, щирість, чесність, здоров’я, любов, знання,  свобода, толерантність, відповідальність, конструктивність, гідність, кар’єра, чуйність, результативність і т.д.

 Друге, шляхом ранжування цінностей за важливістю для Вас залиште у списку від 5 до 10 цінностей.

 Третє, цінності, що залишилися у списку – свобода, довіра, здоров’я, гідність, відповідальність – розшифруйте так, як Ви розумієте, що вони означають для Вас. Наприклад:

  • свобода – висловлювати свою думку, мати можливість розвиватися, спілкуватися з тими, з ким хочу і т.д.;
  • довіра – вірити в хороші сторони життя, довіряти близьким;
  • здоров’я – дотримання міри в їжі, розвагах, роботі і т.д.;
  • гідність – розуміння власної цінності і цінності інших людей, ніщо в світі не вартує приниження;
  • відповідальність – виконання обов’язку як сім’янина, працівника, друга. При розкритті змісту цінностей можете зіштовхнутися з тим, що будете змінювати цінності. Так, Ви обрали цінність – доброта. Однак виявилося, що доброта для Вас – довіра.

 Четверте, у складних життєвих випадках, коли Ви постаєте перед вибором, оцініть ситуацію з позицій власних цінностей.

Цей орієнтир забезпечить рух у кращому для Вас напрямі. Ви відчуєте цілісність, гармонію, щастя бути самим собою.

Світлана Доан, проректор Міжнародного європейського університету, професор, доктор медичних наук

128

Юрій Іванов

Головний редактор