Як переселенцям отримати тимчасове житло і коли відмова в його наданні є незаконною

В Україні налічується 4,9 млн внутрішньо переміщених осіб, більшість із них отримали цей статус після початку повномасштабного вторгнення. ВПО мають право на отримання тимчасового житла від держави.

Про те, як його отримати і у яких випадках відмова у наданні житла є незаконною, розповідає «Оперативна Україна інфо» із посиланням на Юридичного порадника для ВПО у Facebook.

Хто має право на тимчасове житло

Відповідно до закону “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” ВПО мають право на забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб’єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом 6-ти місяців із моменту взяття на облік ВПО.

А для багатодітних сімей, осіб із інвалідністю, осіб похилого віку цей термін можуть продовжити.

Як отримати тимчасове житло

Потрібно подати заяву про взяття на облік громадян, які потребують житла для тимчасового проживання до уповноважених органів (відповідної сільської, селищної, міської ради або її уповноважених органів), за місцем реєстрації її як ВПО.

До заяви додається:

  • копія паспорта громадянина України;
  • копія РНОКПП;
  • копія довідки ВПО та копії відповідних довідок членів сім’ї;
  • копії документів, що підтверджують родинні відносини заявника та всіх членів його сім’ї (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, посвідчення опікуна або піклувальника тощо);
  • копія довіреності та документів, що посвідчують особу представника – у разі подання заяви уповноваженим представником ВПО;
  • копії документів, що підтверджують підстави пріоритетності в наданні ВПО житлових приміщень із фонду

Факт знищення або пошкодження житла, яке призвело до неможливості його використання за призначенням, підтверджується особистою заявою заявника та членів його сім’ї”.

Потрібно дочекатися рішення про взяття ВПО на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, або про відмову у взятті на такий облік. Рішення приймається протягом 1-го робочого дня після подання відповідної заяви.

Далі слід дочекатися появи надходження до фонду житлових приміщень, придатних для надання в тимчасове користування.

Уповноважений орган протягом 3-ох робочих днів із дня надходження такого житла зобов’язаний прийняти рішення про надання.

Коли відмова у наданні житла є незаконною

«Зверніть увагу. Не може бути підставою для відмови у взятті ВПО на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, відсутність такого житла на момент звернення. Сімʼя має отримати “позитивне” рішення та бути постановлена на облік. Сімʼя зможе бути фактично забезпечена житлом лише після появи такого житла у громаді», – йдеться у дописі.

Водночас, житлове приміщення не надається, якщо ВПО або будь-хто із членів її сім’ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, придатне для проживання, розміром не менше ніж 13,65 кв. метра на одну особу, що розташоване на територіях:

  • не включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф або включених до зазначеного ;
  • переліку, але для яких визначено дату завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.

Читайте також: СБУ викрила ще одну колаборантку, яка закликала українців «голосувати за приєднання» Херсонщини до рф

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на офіційну сторінку в Фейсбук, аби першими дізнаватися найголовніші новини країни! Також запрошуємо долучитися до нашого YouTube-каналу! А відтепер ми є і у TikTok.

Юрій Іванов

 

 

29

Юрій Іванов

Головний редактор