Віктор Лисак: “Полтавщина посідає третє місце за кількістю щеплень…”

Останні тижні Полтавщина балансує на межі переходу до «червоної» карантинної зони.

Завдяки чому область тримає свої позиції, ексклюзивно розповів “Оперативній Україні інфо” директор департаменту охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації Віктор Лисак.

– Вікторе Петровичу, за рахунок яких резервів вдалося досі уникнути “червоної” зони?

– Після того, як обласна комісія з техногенної та екологічної безпеки нарешті суттєво посилила карантинні обмеження, зайнятість ліжок у ковідних стаціонарах знизилася до 57,4 відсотка. А мали нещодавно і 62, й навіть 64 відсотки, балансували на межі переходу. А “червона” зона – це припинення планового лікування, обмеження пасажирських перевезень, закриття закладів громадського харчування і багато інших проблем.

Тепер на щотижневій апаратній нараді облдержадміністрації про ковід-ситуацію доповідаю не лише я, як керівник Департаменту охорони здоров’я, а й керівництво Департаменту з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами, Держспоживслужби.

Коронавірус лікується у 26 лікарнях області (2368 ліжок)

Ситуація з постачанням кисню контрольована. Цим завдячуємо місцевому заводу медичного скла і його керівнику, депутатові обласної ради, голові комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення Олександру Кудацькому. Тепер вимагаємо від лікувальних закладів більш раціонального використання кисню.

Останній тиждень в області виявляли по 1100-1050 підтверджених випадків коронавірусної інфекції – проти півтори тисячі й більше донедавна. Але показник захворюваності досі перевищує тисячу випадків на 100 тисяч населення.

– Чи виплачуються медичним працівникам обіцяні 300 відсотків?

– На жаль, ні. Національна служба здоров’я України оплачує надані послуги за актом виконаних робіт. Лікарні, що були задіяні у першій хвилі, вже відпрацювали механізм співпраці з НСЗУ. Ті, що додалися пізніше, над цим працюють. Загалом же можу сказати, що фахівцям, які безпосередньо задіяні з ковід-пацієнтами, за вересень виплачено понад 250 відсотків, за жовтень – близько 270. Але наголошую – тим, хто задіяний безпосередньо.

Якщо ж брати середній показник, то, на прикладі Обласної інфекційної лікарні, він становить 150% від заробітної плати. Обласний бюджет фінансує в повному обсязі оплату комунальних послуг та енергоносіїв. Додаткові кошти виділялися також на придбання медикаментів, обладнання, капітальний ремонт. Загалом обласна інфекційна лікарня цьогоріч отримала з обласного бюджету більше 13 мільйонів гривень. Але, наголошую, заробітна плата фінансується лише Національною службою здоров’я за пакетом послуг – згідно з договором із НСЗУ. Із жодних інших джерел на це кошти не виділялися.

– Чи вистачить діагностичних потужностей у разі подальшого загострення COVID-ситуації?

– Обстежень виконуємо стільки, скільки потребує ситуація. Лабораторій багато, люди обирають зручні для себе варіанти.

У комунальних закладах, за направленням лікаря, обстеження – і ПЛР, і експрес-тести – для мешканців області безкоштовні. Такі лабораторії є на базі обласного Центру СНІДу, Центру контролю і профілактики хвороб, Обласного протитуберкульозного диспансеру, Кременчуцького перинатального центру. Загальна потужність комунальних лабораторій перевищує 3 тисячі обстежень за добу.

Усі приватні лабораторії області, що проводять обстеження на коронавірусну хворобу, теж мають угоди з НСЗУ, їхні результати також вносяться в базу і, відповідно, до загальної статистики.

– За показниками вакцинації область – у числі лідерів. Як це вдалося, чи у кожному селі, амбулаторії можна щепитися проти коронавірусної хвороби?

– Так, вакцинуватися можна у кожній амбулаторії і не тільки. Полтавщина першою відкрила центри масової вакцинації населення, котрі відповідають всім алгоритмам роботи з вакцинами проти COVID-19. Однією з перших область сягнула позначки 95 відсотків щеплення медичних працівників. Вакциновано понад 96 відсотків працівників освіти.

Організовано роботу 69 мобільних бригад з вакцинації, 113 постійних пунктів щеплень. 14 Центрів масової вакцинації населення працюють з вакцинами Комірнаті, Коронавак, Астразенека, Модерна – щоденно, без вихідних. Сюди по щеплення може звернутися кожен мешканець області.

У регіоні мешкають один мільйон 300 тисяч людей. Із початку вакцинальної кампанії щеплено більше 970 тисяч: майже 540 тисяч отримали першу дозу та майже 431 тисяча вакциновані обома дозами. Наш регіон посідає третє місце (після Києва та Київської області) за кількістю щеплень. Вакцин достатньо. Вікова категорія 60+ в області вже вакцинована на 65 відсотків.

– Скільки коштує лікування COVID-пацієнта в області?

– Вартість різко зросла з кількох причин. На жаль, мутований вірус частіше призводить до тяжкого перебігу та ускладнень у вигляді тотального та субтотального ураження легень із розвитком тяжкої дихальної недостатності. Частіше трапляються тромбози. Зросла смертність.

Навіть клінічні прояви змінилися. Відповідно змінилися й підходи до лікування. По-перше, потрібно значно більше кисню. Його витрачається подекуди до 20 тонн на добу, вартість однієї тонни – 9 тисяч гривень. По-друге, в область надійшли нові препарати біовен і ремдесивір.

Знову ж на прикладі обласної інфекційної лікарні лікування одного хворого з тяжким перебігом COVID-19 коштує в середньому 44,5 тисячі гривень. Перебіг середньої тяжкості – це близько 15 тисяч.

Ковід-пакетом не передбачені витрати на лікування супутніх неврологічних, серцево-судинних, онкологічних та інших патологій. А вони бувають різного ступеня тяжкості, тому до лікування залучаються додаткові препарати, не передбачені протоколом. В середньому їх вартість у обласній інфекційній лікарні становить близько 3 тисяч гривень. Ці витрати лягають на пацієнтів. На жаль.

– Яким чином, на ваш погляд, можна швидше подолати пандемію?

– Найважливіший урок, винесений із “карантинного” досвіду двох останніх років – жорсткі міри треба вводити одразу. Як зробили нарешті зі щепленням освітян та службовців. Як буде після 9 грудня з деякими іншими категоріями населення – перелік обов’язкових для вакцинації на період карантину професій поступово розширюється.

Треба чітко розуміти: пандемія є і без таких заходів вона нікуди не подінеться.

Читайте також: Медичний експерт пояснив чому потрібно вакцинуватися від COVID-19.

Ольга Щеглова

382

Юрій Іванов

Головний редактор