Віктор Лещинський: «Якщо ви хочете продати чи придбати нерухомість — зараз найсприятливіший для цього час…»

Здорожчання житла, законопроект про його додаткове оподаткування, реальний стан «Великого будівництва» та найбільш знакові події в експертно-будівельні сфері. Про це напередодні Дня будівельника журналісти «Оперативної України інфо» поговорили із президентом Національного експертно-будівельного альянсу України та групи компаній Win Experts Віктором Лещинським.

Недавно на одному із інформаційних майданчиків у столиці відбувався захід під егідою НЕБАУ «Чорна експертиза» в будівництві: пряма загроза для життя мільйонів українців. Розкажіть детальніше про це.

— Ми в такий спосіб привертали увагу суспільства і влади до такого негативного і небезпечного явища, як «чорна експертиза», та намагаємося побороти його. Нині в нашій країні сформувалася негативна тенденція у сфері дозвільної документації та експертизи в будівництві. Спостерігається значне зниження якості проєктної документації, експертизи такої документації, нехтування встановленими процедурами і нормами, оскільки є організації, які дискредитують ринок. «Чорні експерти» з різних міст України почали штампувати експертні висновки конвеєром. Вони об’єднуються у своєрідні колл-центри. Освоюють усі проєктні групи, пропонуючи прорахувати 50% від вартості за ДСТУ, швидко підписати онлайн-угоду і після отримання коштів наступного дня «Новою поштою» надіслати позитивний звіт.

У таких колл-центрах «трудяться» кілька співробітників, які й «штампують» позитивні висновки, маючи під рукою десятки печаток на всі випадки. Тому правила в роботі мають бути прозорі, чесні та для всіх рівні. Тепер факт існування таких недобросовісних фірм перевіряють відповідні органи. Експертне середовище має самоочищатися та об’єднуватися задля розвитку.

Ви багато їздите країною. Відкриваєте нові представництв у регіонах?

— Так, це правда. Нещодавно був із робочим візитом на Вінниччині. Зустрівся з нашими замовниками та партнерськими організаціями. Обговорили співпрацю за напрямами експертно-будівельних послуг. Підкреслю, що група компаній Win Experts посилює свою роботу в регіонах. До цього з подібними візитами ми побували в Харківській, Сумській, Одеській, Вінницькій, Полтавській, Миколаївській, Житомирській та Закарпатській областях. Плануємо відвідати й інші обласні центри. Наразі вже активно почали працювати Східна філія на території Харківської, Сумської та Полтавської областей і Західна філія на території Івано-Франківської, Львівської, Закарпатської та Тернопільської областей.

— До «Великого будівництва» нині прикуто багато уваги. Як Ви вважаєте, чи повноцінно втілюється в життя зазначена програма?

— Від початку люди ставилися до цієї президентської програми досить скептично, бо реалізовувалися лише якісь невеличкі об’єкти, наприклад амбулаторії. Проте вже минулого року почали втілювати в життя справді великі інфраструктурні об’єкти — реконструкція доріг державного значення, естакад, пішохідних переходів. У регіонах почали завершувати спорудження об’єктів, які були недобудованими десятки років. Це і спортивні комплекси, і Будинки культури, і медзаклади, і школи тощо. Великим напрямом цієї програми стала реконструкція злітно-посадкової смуги в багатьох аеропортах України. Реалізація цих проєктів справді вражає своїми масштабами. Авіація — один із тих напрямів, які дають можливість розвинути інфраструктуру певного регіону і України в цілому, роблять її привабливою для іноземних інвесторів. Ще одним із серйозних кроків нашої влади стало втілення в життя програми «Велика реставрація». На неї з бюджету виділили три мільярди гривень. І це чудово, адже пам’ятки архітектури вже давно потрібно було відновлювати.

— Щодо наболілого, то нині спостерігаємо значне здорожчання квартир. Чому це відбувається і коли чекати піку?

— За останні два роки у Києві середня вартість «квадрата» на первинному житловому ринку економ-класу зросла на 19%. Тобто із $750 до $950. Вторинний ринок підскочивна 25% — із $1040 до $1300. Ситуація із здорожчанням нерухомості схожа по всій країні. На неї впливають тенденції у столиці. В середньому житло подорожчало від 5% до 25% залежно від регіону. Наприклад, у Полтаві житло подорожчало найбільше по країні. Чому ж так відбувається? Коли чекати піку? Гравці ринку перестраховуються та вкладають усі кризові фактори і ризики в ціну нерухомості. Так, на вартість вплинуло і зменшення інвестицій на первинному ринку нерухомості. Лише за рік цей показник знизився на 60%. Зменшився і обсяг введення об’єктів в експлуатацію на 50%: з 11 млн м² до 5,5 млн. Найбільший спад спостерігається у столиці. Маємо тільки 25% зведених будинків, якщо порівнювати з попереднім роком. Така ситуація виникла і через скандали з банком «Аркада» та компанією «Укрбуд», які стали неплатоспроможними. Довіра до інвестування вкотре впала. А ті горе-будівельні об’єкти тепер завершуватимуть інші забудовники, які б мали займатися своїми ЖК. Тож вони закладуть свої ризики у ціну нового житла.

Кризова ситуація посилюватиметься й далі. Зовнішні інвестиції зменшуватимуться, а ВВП країни знижуватиметься. За останній рік ми маємо падіння аж на 4%. Усе це теж негативно позначиться на ринку нерухомості. Загалом тенденція до дорожчання вартості квадратних метрів посилюватиметься. Однак вона може бути схожою на тенденції 2008 та 2014 років. Далі матимемо на ринку нерухомості застій: величезні ціни і неплатоспроможність. Тож якщо ви хочете продати чи придбати нерухомість — зараз найсприятливіший для цього час.

— Прокоментуйте славнозвісний законопроєкт № 5600, за яким громадян можуть зобов’язати підчас продажу більше двох об’єктів нерухомості на ріксплачувати 18% ПДФО з кожної наступної угоди,а також 20% ПДВ для юридичних осіб. До чого це може призвести?

— Одразу зауважу, що кожен потенційний покупець квартири повинен готуватися до того, що вже зовсім скоро за квадратні метри доведеться платити ще більше. Поясню. Зараз податок становить 5% з доходу від продажу кожного об’єкта та 1,5% військового збору. Якщо ж ухвалять закон, то буде 18% з доходу від продажу третього і кожного наступного об’єкта плюс ті самі 1,5% військового збору. А юридичні особи, здійснюючи покупку об’єкта нерухомості в забудовника, сплачуватимуть 20% ПДВ.

Відповідно все це призведе до того, що квартири подорожчають. Усі витрати ляжуть на кінцевого споживача, покупця. І житло придбати звичайним людям буде не під силу. Будівельний ринок тоді зупиниться. А це призведе до відтоку робочої сили за кордон. Також припинять закуповувати будівельні матеріали, а відповідно і попит на сировину зникне. Зрештою, матимемо економічний колапс. Зрозуміло, що будівельний ринок треба очистити від спекуляцій, але не в такий спосіб. Можливо, зробити помірніший відсоток оподаткування. Над цим потрібно думати.

— У найближчі дні має пройти Всеукраїнський містобудівний форум. Яка його мета і що на ньому відбуватиметься?

— Форум проводимо, адже наразі відбуваються законодавчі перетворення, пов’язані з реформою децентралізації. А відповідно змінюються і механізми втілення просторового розвитку та земельних відносин в Україні. За мету ставимо обговорення невідкладних завдань, що постають перед регіональною, місцевою владою та професійною спільнотою, яка забезпечує практичну реалізацію державної містобудівної політики. До участі запросили представників Офісу Президента, народних депутатів України, керівництво міністерств, обласних державних адміністрацій, Держгеокадастру, інституту проєктування міст «Діпромісто», ДП «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД», представників Національної спілки архітекторів України, Асоціації міст України, об’єднаних територіальних громад, архітекторів, будівельників, керівників експертних організацій. До речі, на форумі презентуємо Консорціум «Всеукраїнське агентство розвитку громад і територій».

— Чим цікавий цей проєкт?

— Підкреслю, що у зв’язку із завершенням адміністративної реформи та багатьма змінами в законодавчому полі ми вирішили об’єднати зусилля в Консорціум із фахівцями в екологічній, містобудівній, проєктній, землевпорядній сферах та сфері охорони культурної спадщини. Усе це потрібно для того, аби системно реалізувати реформи на місцях.

— І наостанок Ваші побажання будівельникам України напередодні професійного свята…

— Шановні колеги, щиро вітаю вас із нашим спільним професійним святом. Бажаю подальших звершень, успішної реалізації проєктів, досягнення нових висот! Зичу вам та вашим сім’ям добра, миру, благополуччя. Хай ваша праця приносить вам радість і достаток, людям — затишок зручних осель, а країні — процвітання. Будуємо Україну разом!

Читайте також: Як узаконити самочинне будівництво.

Спілкувався Юрій Іванов

1 678

Юрій Іванов

Головний редактор