Віктор Лещинський: “Порядок на будівельному майданчику є і буде там, де існує система управління…”

Про діяльність Альянсу, участь замовників у підготовці та процесі будівництва, культуру безпеки на будівельному майданчику, основні причини виникнення виробничого травматизму та професійних захворювань і як їх уникнути?

Про це та інше в інтерв’ю “Оперативній Україні інфо” розповів президент Національного експертно-будівельного альянсу України Віктор Лещинський. 

– Вікторе Петровичу, НЕБАУ створили за моделлю найбільш ефективних і впливових спілок ЄС, США та Канади. Розкажіть, будь ласка, про його основні завдання.

В.Л.: Альянс – це громадська спілка, яка сприяє розвитку будівельної галузі в Україні. Ми об’єднуємо експертну та архітектурну спільноту, будівельні компанії та будівельників і допомагаємо їм ставати кращими та міцнішими через наступні кроки: підвищуємо престиж будівельної професії та її кваліфікаційного рівня, допомагаємо обмінюватися досвідом між будівельними компаніями та всіма учасниками будівельного ринку. Також активно долучаємося до вдосконалення законодавства, що регулює будівельну сферу. Крім того, впроваджуємо в проектування та будівництво передовий міжнародний досвід інновацій та інформаційних технологій. Вони допомагають зводити безпечні, екологічні, енергоефективні, естетичні та комфортні будівлі майбутнього. І найголовніше, ми консолідуємо інтелектуально-експертний потенціал та спрямовувати його на розвиток будівництва в Україні. Альянс проводить семінари, конференції, круглі столи в усіх регіонах України. На них запрошуємо органи місцевого самоврядування, архітекторів, проектантів, будівельні компанії, виробників будматеріалів та ін. НЕБАУ співпрацює з центральними органами виконавчої влади, народними депутатами, громадськими організаціями, органами місцевого самоврядування та їх асоціаціями. Ми завжди запрошуємо до співпраці усіх, хто бажає розвивати будівельну галузь.

– А як  щодо співпраці з міжнародними організаціями?

В.Л.: Ми є учасниками міжнародної федерації фахівців із нерухомості та світової ради FIABCI International. Членство в такій потужній міжнародній організації відкриває великі можливості для її учасників. Вони можуть вивчати передовий світовий досвід, кращі практики та брати участь у знакових подіях у архітектурі та будівництві.

Сьогодні в будівельній галузі нерідко відзначають недостатню участь замовників у підготовці та процесі будівництва. Яка ваша думка з цього приводу? 

В.Л.: Ви задали дуже складне, і водночас легке для відповіді питання. Легке, тому що відповісти на нього можна одним реченням: «На замовників треба вчитись, замовникам треба вчитись». Складне адже, відповідаючи так, я даю відповідь на питання: «Що робити», а Ви, я так розумію, хочете отримати відповідь на питання: «Як робити». Справа не в тому, що замовник бере недостатню участь у підготовці процесу будівництва, а в тому, що дуже часто, через брак досвіду та відсутність професіоналізму, він навіть не здогадується, що така діяльність є сферою його відповідальності. Згадаймо, для багатьох сьогоднішніх замовників, це буде як відкриття, в минулому по більшості об’єктів будівництва, здебільше замовником виступали головні управління капітального будівництва територіального підпорядкування. Якщо ж замовником будівництва виступало те, чи інше підприємство, то в його складі була така структура, як відділ чи управління капітального будівництва. І працювали в них обізнані та фахово досконалі будівельники-практики, бо на жаль, і в той час, і сьогодні, на замовників не вчили, і не вчать.

На мій погляд, це велика помилка. Адже для нас цілком природно, що студент медик, чи юрист, кілька років вивчає курс загальної професійної освіти. А потім кілька років спеціалізовані дисципліни. Ми з розумінням ставилося до цього, що і хірурга, і терапевта об’єднує єдине поняття – лікар. А далі за спеціалізацією. В будівництві дещо інакше, спеціалізація існує. І визначається факультетами обраної будівельної професії, але не має факультету, який випускав би фахівців зі спеціальністю будівельник-замовник чи будівельник-проектувальник.

– Тобто замовники повинні мати відповідну освіту? 

В.Л.: Погодьтесь, що це різний рівень професійної освіти. Замовник, як суб’єкт будівельного процесу, має бути професіонально обізнаним. Тоді він зможе виставити критерії, яким має відповідати у підрядника керівник проекту. Мабуть, про таку особу ви запитували, коли говорили про керівника будівництва, і далі ціла низка його колег і підлеглих в тому числі і з питань охорони праці на будівельному майданчику. Порядок є і буде там, де існує система управління.

– Що Ви можете сказати про культуру безпеки професійної діяльності будівельників?
В.Л.: Щодо безпосередньо питань охорони праці на будівельному майданчику, то вимушений знову подумки повернутися до спогадів про напрацювання минулого часу. Охорона праці – невід’ємна складова технологічного процесу виконання робіт. Будь-які застереження і заходи будуть недостатніми, якщо виконання робіт йде з порушенням технології. Їх просто неможливо передбачити заздалегідь.

– На Вашу думку, які основні причини виникнення виробничого травматизму та професійних захворювань на будівельному майданчику?

В.Л.: Щоб унеможливити виникнення порушень техніки безпеки, роботи необхідно виконувати відповідно до технологічних карт будівельних процесів. На жаль, сьогодні про це здебільше забувають. Мені часто доводиться бувати на будівельних майданчиках, а також в конторах будівельних управлінь (вони у кожної підрядної організації називаються по різному, але суть єдина). Якщо не помиляюсь, жодного разу не бачив спеціалізованого кабінету техніки безпеки, ані на будмайданчику, ані у приміщенні БМУ. Не друкують і технологічні карти, втім, саме в них прописуються вимоги до техніки безпеки при виконанні робіт. І ще про одне варто сказати сьогодні. На превеликий жаль, сьогодні практично зруйнована система підготовки робітничих кадрів. Ми втратили таку інституцію навчання будівельних кадрів, як професійно-технічна освіта. Як наслідок, робітники, безпосередньо виконавці робіт (не плутати з виконробами) це люди, які здебільше володіють навички виконання робіт, але не знаннями. На жаль, за такої ситуації дотримання норм та вимог техніки безпеки є більш інтуїтивне, аніж змістовне.

– Як їх попередити?

В.Л.: Як підсумок: не бачу сенсу транслювати вимоги діючих нормативно-правових актів та ДБН про охорону праці. В них все викладено правильно. І їх треба дотримуватись. Але успіху не буде, якщо не почути будівельну спільноту в питаннях, які стисло означив у вищевикладеному.

Читайте також: Віктор Лещинський: «Якщо ви хочете продати чи придбати нерухомість — зараз найсприятливіший для цього час…».

Спілкувався Юрій Іванов

1 589

Юрій Іванов

Головний редактор

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

twelve + twenty =