Українські вчені виявили речовини, які можуть запобігати гострій пневмонії

Науковці ІМБГ в кооперації з колегами з Інститут фізіології імені О.О. Богомольця НАН України віднайшли речовини, які можуть впливати на патогенетичні ланцюги коронавірусної хвороби й запобігти гострому запаленню легень.

Про це “Оперативній Україні інфо” повідомили в Інституті молекулярної біології та генетики.

Наразі вчені досліджують та підбирають речовини, які впливають на фермент клітин крові – гранулоцитів (нейтрофілів). Такі хімічні сполуки мають властивість блокувати розвиток запального процесу.

“Дослідження ще тривають, але попередні їх результати дають підстави вважати, що підібрані сполуки є перспективними для створення в подальшому медичних препаратів, які рятуватимуть від найнебезпечнішого наслідку коронавірусної хвороби – гострого респіраторного дистресу синдрому”, – повідомили фахівці інституту.

Також вчені розповіли, як діють гранулоцити на організм людини:

“Один із ферментів, який ми дослідили є протеїнкіназа С бета. Ця речовина є ключовою для “діяльності” нейтрофільних позаклітинних пасток. Такі пастки здатні вловлювати та затримувати “чужаків” – мікробів. Коли в наш організм потрапляє інфекція – віруси чи бактерії. Гранулоцити вибухають, викидаючи в позаклітинний простір своє ядро, тобто ДНК. Нейтрофільні пастки, власне, – це сіті, “сплетені” з ДНК загиблих клітин крові”.

Так, упродовж майже півтора року досліджень науковцям вдалося підібрати кілька сполук, які здатні пригнічувати здатність гранулоцитів до неконтрольованого утворення нейтрофільних позаклітинних пасток. Науковці відділу біомедичної хімії ІМБГ виконали комп’ютерне моделювання для передбачення сполук з потрібною біологічною активністю, а відтак синтезували спрогнозовані сполуки.

Зазначається, що від їх тестування на ізольованих лейкоцитах вчені перейшли до серії експериментів in vivo.

На думку вчених, підібрані сполуки мають дуже хороші перспективи в попередженні нейтрофіл-залежних ушкоджень при гострому запаленні легень у пацієнтів з ковідом.

Читайте також: Що відчував після вакцинації від коронавірусу…

Зоя Брюхович

164

Зоя Брюхович

Редактор регіональної філії у Закарпатті