У Китаї зростає заборона на виїзд

Китай все частіше забороняє людям виїжджати з країни, в тому числі керівникам іноземних компаній. Це суперечить заявам китайської влади про відкритість для бізнесу після трьох років жорстких обмежень через COVID-19.

Про це повідомляє “Оперативна Україна інфо” з посиланням на Reuters.

За даними звіту правозахисної групи Safeguard Defenders, чимало китайців та іноземців опинилися в пастці через заборону на виїзд. Водночас аналіз Reuters виявив очевидний сплеск судових справ, пов’язаних з такими заборонами в останні роки.

“Відколи Сі Цзіньпін прийшов до влади у 2012 році, Китай розширив правове поле для заборон на виїзд і все частіше застосовує їх, іноді без законних підстав”, – йдеться у звіті.

Зокрема, з 2018 року щонайменше п’ять нових або змінених китайських законів передбачають використання заборони на виїзд. Нині існує 15 законів, сказала директорка кампанії групи Лаура Харт. Група також посилається на наукову роботу Кріса Карра і Джека Врольдсена від 2022 року, в якій виявили 128 випадків заборони на виїзд іноземців у період з 1995 по 2019 рік, у тому числі 29 американцям і 44 канадцям.

“Увага до заборон на виїзд з’явилася на тлі зростання напруженості у відносинах між Китаєм і США через суперечки у сфері торгівлі та безпеки. Це контрастує з повідомленням Пекіна про те, що країна відкривається для закордонних інвестицій і подорожей, виходячи з ізоляції одних із найжорсткіших у світі обмежень через пандемію коронавірусу”, – пише видання.

Журналісти провели аналіз записів про заборону на виїзд з бази даних Верховного суду Китаю і виявили восьмикратне збільшення кількості справ, у яких згадуються такі заборони в період між 2016 і 2022 роками. Крім того, минулого тижня Китай посилив свій закон про боротьбу зі шпигунством, дозволивши запроваджувати заборону на виїзд будь-кому, китайцю чи іноземцю, який перебуває під слідством.

Більшість справ у базі даних, що стосуються заборони на виїзд, є адміністративними, а не кримінальними. Водночас немає жодної справи, пов’язаної з іноземцями або політично чутливими підривними діями чи питаннями національної безпеки.

Натомість у Міністерстві громадської безпеки Китаю не відповіло на запити ЗМІ прокоментували заборони на виїзд із країни, в тому числі на питання про те, скільки осіб, включаючи іноземців, підпадають під цю заборону. За словами трьох джерел, одна людина, якій не дозволили виїхати з Китаю цього року, – сінгапурський керівник американської компанії Mintz Group, який займається проведенням комплексних перевірок.

Для порівняння, США і ЄС запроваджують заборону на в’їзд деяким підозрюваним у кримінальних злочинах, але, як правило, не за цивільними позовами.

Читайте також: Китай відкривається для туристів

Дивіться також відео: У Києві проведуть ІІ Всеукраїнський форум «Проти#дій булінгу у воєнний час! Хто мій безпечний друг?»

Вийшов 8-й випуск проекту «Коли закінчиться війна?» за участі екстрасенса Хаяла Алекперова (відео)

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на офіційну сторінку в Фейсбук, аби першими дізнаватися найголовніші новини країни! Також запрошуємо долучитися до нашого YouTube-каналу! А відтепер ми є і у TikTok.

Діана ЯКОВЕНКО

29