Світлана Доан: «У людини, яка пізнала себе, свободу забрати не можна…»
«Свобода – найвища цінність українця»
Що таке свобода? Кожен дасть свою відповідь. Робити, що хочеш; самостійно приймати рішення; брати відповідальність за дії, за життя; мати можливість вибору; цінувати гідність свою і кожного; відкрито виявляти позицію і т.д. А що свобода для Вас? Наскільки важлива свобода? Чи варто віддавати за неї найдорожче – життя?
Війна дала відповідь на це запитання. Свобода – найвища цінність для українця! Рік тому, показавши цілому світу, що висока ціль – захист рідної домівки, дітей, батьків, неньки України – наповнює неймовірною силою, згуртовує, дає підтримку цивілізованих країн на шляху до Перемоги.
На мій погляд, свобода тісно переплітається з пізнанням себе, з визначенням власних цілей, з чітким баченням як їх досягти. Розробивши стратегію розвитку, взявши повну відповідальність за своє життя – отримуємо на додачу свободу, впевненість, самодостатність.
А чи кожен із нас прагне свободи? Давайте згадаємо прожитий день! Чим займалися? Чиї задачі виконували? Ішли до власної мети, чи були сходинкою для досягнення цілей іншої людини? Працювали на улюбленій роботі, чи на тій, що випадково трапилася? Думаю, що багато із нас проживає чуже життя, пливе за течією. Коли це усвідомлений Ваш вибір, продовжуйте діяти так надалі. Навпаки, якщо прогнете до своїх вершин, приступайте до створення дорожньої карти самовдосконалення. Бути автором життєвого шляху набагато цікавіше і захоплююче, а свобода і воля йдуть поряд з цим.
«Ознакою вільної людини є також здатність відкрито висловлювати свою думку…»
До речі, одним із маркерів свободи, є вміння сказати – ні. Адже часто намагання виконати прохання усіх близьких, керівників призводить до знесилення і втрати себе. Говорити – ні – це не заклик ігнорувати завдання, обов’язки, а бажання нагадати про самоцінність, про необхідність об’єктивно оцінювати ситуацію і вчасно розпізнавати маніпуляцію.
Ознакою вільної людини є також здатність відкрито висловлювати свою думку, навіть тоді, коли вона суперечить погляду керівника. Позиція, бачення вільної людини вартує дуже багато для розвитку організації, установи, кампанії. Втрата цієї можливості обов’язково призведе до занепаду.
Наступний маркер свободи – власна гідність і повага до гідності кожної людини. Хоча інколи деякі розцінюють свободу як розширення можливостей пригнічувати інших. Вільна людина не здатна неволити близьких. Це прерогатива слабких, невпевнених, з низькою самооцінкою людей.
Думаю, що зараз постало питання: «Чи можна працювати на когось і залишатися вільним?» Переконана, що – так. Обираючи професію, місце роботи – ми реалізуємо стратегію власного розвитку. Працюючи в колективі набираємося досвіду, вчимося в інших, удосконалюємо себе, опановуємо нові навички як професійного, так і соціального життя, відкриваючи нові горизонти зростання.
У людини, яка пізнала себе, свободу забрати не можна, вона в її свідомості, вона частина її самої. Кампанія, що об’єднала вільних людей для досягнення великих цілей, буде процвітати, рухатися вперед і творити вільну Україну!
Світлана Доан, проректор Міжнародного європейського університету, професор, доктор медичних наук