“Свадьбу в Ужгороді” відтворювало понад 100 акторів (репортаж)

Вчора, 19 червня, в обласному центрі Закарпаття відбувся арт-моб “Свадьба в Ужгороді”.

Про це повідомляє “Оперативна Україна інфо”.

Захід відбувся в рамках культурного марафону до 30-річчя Незалежності України «Не забуваючи минулого – погляд у майбутнє» та 75-ти річчя з дня першого виступу Закарпатського народного хору.

До проекту долучилося понад 100 артистів і солістів Закарпатського народного хору та акторів академічного обласного театру ляльок «Бавка».

Розпочався захід на площі Фенцика, звідки “молодий” з весільною свитою, музиками та гостями вирушили до “молодої” на площу Петефі. Там і відбувався її викуп  із “шоровим” танком та грошима. Саме так це робили в давнину. Весілля супроводжувалось закарпатськими піснями, танцями, жартами й забавами.

Про історію започаткування арт-мобу розповіла керівник Закарпатського народного хору, Наталія Петій-Потапчук:

“У нашому хорі постановка “Свадьби” була досить давно. З часом це дійство ми вирішили вивести в народ. “Свадьбу в Ужгороді” проводимо в третє. Під час підготовки у  нашому колективі було враження, ніби ми готуємось до справжнього весілля. Для міста цей арт-моб є вкрай важливим, адже дає можливість показати тутешні старовинні традиції”.

Гості арт-мобу могли взяти участь у викупі “молодої” та навчитись танцювати старовинні закарпатські весільні танці.

За словами учасниці Закарпатського народного хору Ольги Тисянчин, у цьому проекті показали інтернаціональність та значущість закарпатських звичаїв.

“Закарпатські весілля найкращі, вони увібрали в себе надбання різних національностей.  Наша ж ціль зберегти обряди, які передаються з покоління в покоління. Адже це є важливим для наших нащадків та для нашої історії. Якщо ми не будемо популяризувати традиції, то з часом вони зникнуть”, – говорить жінка.

Актор театру ляльок, тамада “весілля” Павло Проданюк каже, що брав участь в цьому заході вперше. Однак для нього бути “старостою” – звично. Він працює тамадою на закарпатських весіллях уже понад 10 років.

“Я проводив весілля у всіх районах нашого краю. Можу сказати, що в кожному селі весілля відбуваються по-різному. Сучасна молодь дедалі частіше починає робити  європейські весілля, все менше користується обрядами наших предків. Потрібно, щоб наше покоління не забувало звичаїв. Адже нам є, що показати, таких танців та співів більше ніде немає”, – додає він. 

Своїми враженнями від флешмобу поділилась жителька міста Анжеліка Томашівна-Долгушева:

“Я в захваті. Дуже сподобались танці, співи, народні костюми дійових осіб та обряди “весілля”. Таких весіль, як на Закарпатті немає в жодному куточку світу. В нас надзвичайний колорит. Я  працюю викладачем математики в школі, про такі заходи повідомляю своїм учням, щоб у них була змога побачити щось нове, щось таке, яке є тільки в нашому краї”.

Закінчився флешмоб зніманням фати з “нареченої” під пісню “Горіла сосна палала” та ходою учасників під народні пісні до філармонії.

Читайте також: Як святкували арт-моб “Свадьба в Ужгороді” (відео).

Зоя Брюхович

152

Зоя Брюхович

Редактор регіональної філії у Закарпатті