Стало відомо про дату та місце прощання з батьком українського народного хору «Калина» Григорієм Левченком

26 вересня о 12:00 у Полтаві в Свято-Успенському кафедральному соборі відбудеться церемонія прощання із заслуженим діячем мистецтв України, професором, завідувачем кафедри музики, керівником українського народного хору «Калина» Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Григорієм Левченком. Він помер на 24 вересня на 90 році життя.

Про це повідомляє «Оперативна Україна інфо» з посиланням на особисту сторінку в Фейсбук декана психолого-педагогічного факультету ПНПУ, доктора педагогічних наук, професора, професора кафедри музики, заслуженої артистки України Наталії Сулаєвої.

«Шановні друзі, прощання з Григорієм Семеновичем Левченком відбудеться в Свято-Успенському кафедральному соборі у понеділок (26 вересня) о 12:00. Картка для допомоги 5168 7573 9312 0789 (директор хору Мельников Олександр)»,- повідомила Наталія Сулаєва.

Про Григорія Левченка вона написала такі спогади:

«Згасло сонце народної пісні, її знавець, захисник і охоронець! Як він відчував ту пісню, як трепетно пропускав через серце кожне слово, як любовно вбирав у музичні шати, щоб нічого не загубити, донести до людей, достукатися до їхніх сердець… Великий чарівник, який обдаровував людей красою й мудрістю, силою пісні української! Зал плакав і сміявся, захоплено аплодуючи, підспівував, ясніли обличчя, сяяли очі, а душа раділа. Виходили з концерту окрилені, сповнені сил і натхнення! А він залишав у залі своїх вихованців, дякував і навчав, бо немає межі досконалості, бо немає меж любові до Пісні, якій служив віддано й самозречено. Багато митців у світі було, є і буде, але такого вже не побачити».

За її словами, все в ньому поєдналося гармонійно: чоловіча врода й сила, неймовірна харизма, дар вести за собою, переконувати, пристрасть і одержимість, любов до рідної землі, мови:

«Усе своє життя в умовах тоталітарного радянського режиму він уперто плекав народну пісню, яку перетворив у Диво калинове, і розквітло його дітище, його хор і пишними пісенними гронами здивувало світ. “Калина” стала оберегом народної пісні, це була Його фортеця,  плацдарм, з якого він воював за Україну! Сичали недруги, злословили манкурти, обливали брудом, адже знеславити Майстра – значить убити пісню, чи не єдиний оберіг України. А він ішов, зціпивши зуби і стиснувши кулаки, зраненою душею припадав до пісенного джерела –  і знову дивував світ! Та так, що недруги німіли, коробило й викручувало їх нікчемні душі. Ось такий упертий, ось такий завзятий!!! “Красень! Велет!” – шептали закохано люди. “Демон”, – злякано задкували перевертні. А він летів, творив, засівав рідними піснями спраглі людські душі! Піднімав з колін! “Калина” буяла, цвіла, рятувала знесилені  душі і повертала до рідних джерел».

Наталія Сулаєва підкреслила, що  вихованці Маестро розліталися по всій Україні  і несли в серці вогник любові й вдячності до Учителя, любові до Пісні, до народу. Розповідали, розповідають і будуть розповідати своїм учням, дітям, онукам і правнукам про Диво-майстра і Диво-людину, яка подарувала їм щастя співати, відчувати красу, віддавати її людям, навчила працювати з любов’ю, до забуття, до самозречення, відкрила секрет величі Людини і її безсмертя. Тому такі доречні тут слова Т. Шевченка, якого над усіх шанував Маестро: “Доки сонце з неба сяє, тебе не забудуть!”.

Біографіна довідка:

Український хоровий диригент, викладач музичних дисциплін Григорій Левченко народився 12 серпня 1933 р. у селі Грабарівці Пирятинського району Полтавської області.

Закінчив хормейстерський відділ Полтавського музичного училища імені М. В. Лисенка (1960р.) та Ленінградську Вищу профспілкову школу культури (1968р.). З 1979 р. працював у Полтавському педагогічному інституті (нині університеті) на посадах художнього керівника українського народного хору «Калина», старшого викладача (1981–1987), доцента (1987–1992), професора (з 1992), завідувача кафедри музики і співів (1982–2004), з 2004 року – професора кафедри музики.

За багаторічну викладацьку та творчу діяльність Г. С. Левченко має ряд нагород та відзнак: Заслужений працівник культури України (1969 р.), Заслужений діяч мистецтв України (1981 р.), Вища відзнака Фонду Міжнародних премій імені академіка М. А. Касьяна — орден Миколи Чудотворця за визначний вклад у примноження добра на землі (1997 р.), Почесна грамота Кабінету Міністрів України (1999 р.), Почесна відзнака Міністерства культури і мистецтв України «За багаторічну плідну працю в галузі культури» (2004 р.), Відзнака Міністерства освіти і науки України  —  знак «Петро Могила» (2007 р.), тричі відзначався знаками «Відмінник освіти України», Орден «За заслуги» ІІІ ступеня (2009 р.) та багато ін.

Ім’я Г. С. Левченка занесено до книги «Митці України» (Київ, 1994), енциклопедичного словника «Їм крила дала Пирятинщина» (Пирятин, 2000), до книги «Імена України» (Київ, 2002), до другого випуску довідково – біографічного  видання «Хто є хто на Полтавщині. Видатні земляки» (Київ, 2004) та до біографічного довідника «International Who’s Who in Music and Musicians´ Directory» (Cambridge: The International Biographical Center, 1996), який видається в Англії з 1936 р.

Український народний хор «Калина» Григорій Левченко створив у 1979 році при Полтавському педагогічному інституті. У репертуарі колективу хорові та інструментальні твори українських та зарубіжних композиторів минулого й сучасності, обробки українських народних пісень, багаточастинні музично-хореографічні композиції, створені на основі народної творчості Полтавщини.

За час існування хор «Калина» брав участь у багатьох регіональних, всеукраїнських та міжнародних конкурсах і фестивалях, оглядах художньої самодіяльності та фестивалях народної творчості.

Хор гастролював із концертами у таких країнах: Австрія, Бельгія, Болгарія, Італія, Німеччина, Польща, Росія, Туреччина, Франція, Швейцарія.

Редакція ІА «Оперативна Україна інфо висловлює співчуття рідним та близьким покійного.

Читайте також: Байкове кладовище: що приховує некрополь та хто із відомих тут покоїться.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на офіційну сторінку в Фейсбук, аби першими дізнаватися найголовніші новини країни! Також запрошуємо долучитися до нашого YouTube-каналу!

Юрій ІВАНОВ

798

Юрій Іванов

Головний редактор