Психологія добра і зла: чи змінюється вона під час війни?

Одним із моїх інсайтів під час війни – збільшення проявів доброти. Зараз, коли війна, коли так багато підстав скотитися до жорстокості, ненависті, злоби, черствості, українці навпаки стали більш чуйними, доброзичливими, співчутливими, терпимими.

Поступився дорогою менш досвідченому водію, поділився фруктами з бабусею, проконсультував хворого, запропонував роботу нужденному, допоміг перевезти речі – переконана, що ви доповните цей список добрих справ.

Згадайте про свої відчуття, коли їх робили. Ви отримували таке ж задоволення, щастя, як і та людина, на кого була спрямована доброта.  Доброта трансформує нас і навколишній світ.

Здавалося – так просто. Роби добро і світ наповниться щастям. Давайте разом розберемося в деяких речах! Кожна цінність має антипода. Протилежність доброти – зло, вища форма зла – ненависть. Паростки доброти формуються у ранньому дитинстві, чи проростуть вони і стануть цінністю, залежить від нас. Що винесли із рідного дому, оточення, друзів, робочого колективу: «Світ – ворожий чи добрий?».
Навколишнє середовище, де переважають гідність, доброта, толерантність, співчуття, формують звичку в різних ситуаціях ставати на сторону добра.

Бути добрим – приємно! Але чи сприяє це досягненню власних життєвих цілей, матеріального достатку, кар’єрного росту. Вік науково-технічного прогресу привніс таке уявлення про світ: «На шляху до перемоги всі засоби прийнятні.  Щоб бути успішним, потрібно свої інтереси ставити понад усе. Добро  – це прерогатива слабких. Людина людині – вовк». У той же час, добро асоціюється з самопожертвою, обмеженням власних потреб.

“Навіть у місцях жорсткої конкуренції, цинізму (офіс, робота, політика) прояви доброти скорочують шлях до вершини…”

Проте останніми роками з’явилося безліч наукових доказів, що сповідування цінності доброти сприяє успіху. Психологи помітили: «Коли цілі людини, наповнені місією покращити світ, допомогти іншим, зменшити біль, вона буде відчувати і отримувати сприяння всесвіту у досягненні результату». Згадайте про ситуації, коли у реалізації бажання зробити хорошу справу, стикалися з неймовірними співпадіннями: зустрічалася людина, від якої чули хорошу пораду, знаходилися фінансові можливості, долучалися однодумці.  Добро надихає, наповнює світлом, творчістю, робить ефективнішою і цікавішою вашу діяльність. Навіть у місцях жорсткої конкуренції, цинізму (офіс, робота, політика) прояви доброти скорочують шлях до вершини.

Керівник, якого люблять і поважають підлеглі, досягне кращих результатів. Безумовно, однієї доброти недостатньо, щоб стати успішним, потрібні мотивація, відданість, професійність. І в той же час, креативність, знання, досвід нівелюється, якщо людина втратила доброту.

Заподіяння шкоди іншій людині, наприклад, на шляху кар’єрного зростання, свідоме чи несвідоме, порушує душевний баланс і замість короткочасної вигоди обернеться неврозом, внутрішнім неспокоєм і загалом втратою радості від отримання бажаного.

Не забувайте, що у такому випадку, будьте готові тримати несподіваний удар бумерангу.

І в той же час, є застереження. Робити добро – це власний вибір кожного. Спів ставляйте ваші дії з власними цінностями, не ставайте жертвою маніпуляторів. У сучасному світі розвитку психологічних методів впливу на людей – під маскою добра можуть здійснюватися далекі від доброти вчинки. Витонченість зла, цинічність досягли неймовірних масштабів, яких так хочеться позбутися у вільній Україні, що перемогла ЗЛО.

У ситуаціях, коли розповідають жалісну історію, тільки для того, щоб спонукати Вас на дію, усвідомлюйте, продумуйте: «Це Ваше рішення, чи нав’язане ззовні».

Друге, зустрічаються люди, які нагадують «швидку допомогу», вони жертвують своїм часом, енергією, щоб зарадити усім. Таких людей часто використовують. Зазвичай у них не має власних цілей, у них відсутнє бажання відповідати за своє життя, їм краще заповнювати душевну порожнечу, вирішуючи проблеми інших. Самодостатня людина помічає маніпуляції, інтриги та приймає власне рішення реагування на них. Уявлення людей про те, що нам робити, не завжди збігаються з нашими. Запам’ятайте, якщо ваші дії не шкодять іншим, відкидайте нещире бажання відповідати чужим очікуванням.

Тож творімо добро, сприяємо розквіту України, нашого народу!

Світлана Доан, проректор Міжнародного європейського університету, професор, доктор медичних наук

335

Юрій Іванов

Головний редактор