Преображення Господнє, або Яблучний Спас: традиції, заборони і прикмети свята

Щороку 19 серпня віряни відзначають Преображення Господнє, або, як його в народі називають, Яблучний Спас. Це одне з дванадцяти найбільших свят року в християнстві, встановлене на честь об’явлення божественної сили Христа Спасителя своїм учням.

Про це повідомляє «Оперативна Україна інфо».

Так, у народі празник Яблучного Спаса символізував свято врожаю, оскільки традиційно в цей день у церкві святять дари природи: яблука, груші, сливи, обжинкові вінки. Іноді до церкви несли мак, моркву, цибулю, материнку, лікарське зілля, зокрема васильки та чорнобривці.

Головним символом серед фруктово-овочевого різноманіття кошика – є яблука, які і символізують назву свята. У давнину навіть існувало церковне табу щодо споживання яблук: вважалося, що їсти цей фрукт до 19 серпня заборонено, однак саме в цей день – всі обмеження знімалися.

Найбільше на освячення яблук чекали матері, у яких померли діти, й дочки, у яких померли матері, бо, за народними віруваннями, яблука їм можна було їсти тільки після Спаса.

Також на Яблучний Спас господині випікають різноманітні смаколики з яблуками: шарлотки, струдлі, пиріжки.

Що не можна робити на Спаса

19 серпня заборонено виконувати будь-яку хатню роботу: прибирати, прати, шити та вишивати. Також не можна займатися ремонтними роботами, проте збирати врожай та готувати смаколики – будь ласка.

У цей день заборонено вбивати комах, особливо мух. Тому, якщо на свято до вашої оселі залетить мушка і двічі сяде на руку, будьте певні – це на щастя.

Окрім того, на Яблучний Спас люди особливо спостерігають за природою, оскільки на свято ще з давніх часів існувало багато прикмет. До найпоширеніших відносять:

Яка погода на Яблучний Спас – така буде і на Покрову (14 жовтня);

Бджоли рояться – до дощу

Йде дощ – до холодної та дощової осені;

Сухий і сонячний день – осінь буде суха і тепла.

Читайте також: Як молитися до Почаївської ікони Божої Матері

Як молитися Казанській іконі Божої Матері: три сильні молитви

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на офіційну сторінку в Фейсбук, аби першими дізнаватися найголовніші новини країни! Також запрошуємо долучитися до нашого YouTube-каналу!

Тетяна КАРПЕНКО

143

Тетяна Карпенко

журналіст