Олексій Кущ: «Змушувати людину платити кредит за зруйноване житло – нонсенс»

Погашати кредит не можна реструктуризувати. Де у воєнний час треба поставити кому?

Особливо коли йдеться про фізичних осіб. Не зважаючи на війну, банки продовжують вимагати платежі за виданими кредитами: відсотки та погашення тіла. Ще в березні я написав про те, що на період воєнного стану потрібно надавати відстрочку кредитних виплат для фізичних осіб, які втратили роботу і для біженців.

Можна тільки уявити, наскільки тяжко сім’ї, що втратила роботу і залишила свій будинок, якій потрібно ще й платити іпотеку, автокредит або споживчу позику з жахливими відсотками.

Виходить, що у нас для всіх форс-мажор, крім населення. Тоді мені заперечували, що кредити забезпечують депозити. У мирний час – так. Але не військовий. Коли війна, депозити забезпечують держгарантії та рефінансування НБУ. Решта – від лукавого.

«З’явилося  два законопроекти…»

Два місяці в цьому напрямку нічого не робилося і ось з’явилися два законопроекти: урядовий – мораторій на виплату кредитів за знищеними активами, за умови, що такий об’єкт один на сім’ю.

І “законопроект Разумкова” – мораторій з будь-якого знищеного активу. Це якщо грубо описати суть речень.

Змушувати людину платити кредит за зруйноване житло – нонсенс. Дискусійно, чи варто давати таку пільгу позичальнику з п’ятьма особняками у продажу. Але цих пропозицій явно замало.

Тому повертаюся до своєї початкової пропозиції, зробленої кілька місяців тому. Мораторій на погашення кредитів протягом усього терміну воєнного стану необхідно запровадити для:

– людей, які втратили роботу протягом усього періоду безробіття;
– сімей, де є загиблі, тяжко поранені, інваліди в результаті військових дій – їм зараз не до кредитів;
– тимчасових переселенців, що знаходяться як за кордоном, так і всередині країни;

– позичальників, які втратили активи, на купівлю яких бралися кредити (тут можна сперечатися про пільгу для “10 будинків”).

Як бачите, всі ці групи позичальників просто класифікуються та документарно підтверджуються, що мінімізує ризик зловживань.

НБУ при цьому потрібно зобов’язати замістити сумами довгострокового рефінансування нестачу грошового потоку в банках, які надали відстрочку у розмірі втрачених надходжень. Повірте, там не будуть критичні суми. І я не за себе прошу: у мене мізерний залишок за кредитним лімітом, якщо що.

Олексій Кущ, провідний економіст країни, фінансовий аналітик

113

Юрій Іванов

Головний редактор