Художник Данило Ноздря: «Сподіваюсь, скоро українську писанку включать до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО»

Нещодавно до ЮНЕСКО від України передали список потенційних елементів нематеріальної спадщинини, в якому значаться: кобзарсько-лірницька традиція, технологія вишивки «білим по білому» з Полтавщини та писанка. Стосовно останньої, номінація означена офіційною назвою «Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць».

Свої думки з цього приводу «Оперативній Україні інфо» висловив 13-річний художник-абстракціоніст із Києва Данило Ноздря, роботи якого уже добре відомі в Європі.

«Сподіваюсь, скоро так і станеться! Й наша чарівна писанка буде гідно оцінена в ЮНЕСКО»,- зазначив художник.

Його пращури віками дотримувались цієї народної традиції – напередодні Великодня, у Страсну п’ятницю, офавбовували варені яйця. Для цього, зазвичай, користувались замоченим цибулевим лушпинням. Проте поверх наносили білі візерунки.

Звісно! Данило спостерігав за цім неймовірним дійством із раннього дитинства. Втім, сприйняття Світу юним митцем – напрочуд розмаїто-кольорове. Тож і писанка на його картині, створеній у 2020 році – доволі цікава, унікальна, саме Данилова!

Данило Ноздря «Писанка», 40х30 см, акрил, полотно, 2020 рік.

Це полотно не раз прикрашало персональні експозиції  Данила Ноздрі в Києві (Муніципальна галерея їм.П.Загребельного, Музей видатних діячів української культури, Музей Павла Тичини). А минулого місяця з успіхом демонструвалось (у складі ще 34 робіт) на виставці художника в Центрі архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова Вежа» у Львові.

Картина «Писанка» зачаровує з першої миті. Як і звичайні яйця, розмальовані Данилом  (учнем шостого класу) в школі на уроці трудового виховання кілька днів тому.

Народний художник України, Шевченківський лауреат Валерій Франчук зазначає:

Данило Ноздря і Валерій Франчук (2021 рік, Київ).

«Чудово! Данилко вкрай емоційно та глибоко бачить довкружжя, мислить казково-інтуїтивним різнобарв‘ям. Отже, роздивляючись його «Писанку», уявляєш собі захоплюючу царину українських народних казок як-то притча «Яйце-Райце». Щиро бажаю своєму юному товаришу – нових творчих зростань!».

До речі, зараз 15 нових картин Данила Ноздрі можна побачити на Всеукраїнській виставці «Стіна непорушна. Сонце в серці», що проходить у Музеї «Будинок митрополита» (теріторія Національного заповідника «Софія Київська»).

Читайте також: Київський художник Данило Ноздря виборов Гран-прі на Міжнародному арт-конкурсі в Монако

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на офіційну сторінку в Фейсбук, аби першими дізнаватися найголовніші новини країни! Також запрошуємо долучитися до нашого YouTube-каналу! А відтепер ми є і у TikTok.

Юрій Іванов 

61

Юрій Іванов

Головний редактор