Феномен залежності: у чому він полягає?

«Перетворюємося на «лису мавпу», яка призначена для виконання чужих задумів»

Яскраво вирізняються наркотична та алкогольна залежності. Тут усе зрозуміло – хвороба. Однак в житті їх набагато більше і вони не менше обмежують наші можливості, наше право на щастя.

Залежність від думки оточення: що скажуть? що подумають? як подивляться? І ми уже забули про свої мрії, прагнення. Перетворюємося на «лису мавпу», яка призначена для виконання чужих задумів. Старанно намагаємося догодити коханій людині, подрузі, батькам, керівнику, ніби вимолюючи увагу, похвалу, любов, занижуючи і до того низьку самооцінку.

Результат – знецінення усього зробленого, потраченого, відданого. Ми розчаровані. Запитуємо себе: «Чому?». Часто звинувачуємо тих, для кого це робили. Шукаємо інших – догоджаємо, допомагаємо … – в решті-решт наслідок такий же.

Зупиніться. У будь-якій ситуації треба поставити собі запитання: «Чому зі мною це сталося?».

«Чи дійсно це ваше бажання прийти у вихідний на роботу…»

Дайте собі, не подрузі, не колегам, не коханому, а собі, тільки собі, чесну відповідь: «Чому зі мною так (у десятий раз, можливо у когось тільки вдруге (щасливчики)) так відбувається? Чи дійсно це ваше бажання прийти у вихідний на роботу, піти з подругою у сумнівну компанію, перекреслити свої плани і стрімголов кинутися на допомогу родичу?». Можливо, ми дамо ствердну відповідь. У той же час, якщо вкотре наша допомога не цінується, а ми наполегливо нав’язуємо її, то давайте шукати в чому ж причини. Про них напишу в наступних дописах.

Світлана Доан, проректор Міжнародного європейського університету, професор, доктор медичних наук

102

Юрій Іванов

Головний редактор