Дмитро Ярошенко: “Перевтілення у Стуса лишило на мені психологічний відбиток…”

Стрічка “Заборонений” про українського поета, перекладача і правозахисника Василя Стуса наробила два роки тому багато галасу. Це була своєрідна подія в житті українського кінематографа. А ще ця стрічка відкрила широкому загалу талановитого актора, виконавця головної ролі Дмитра Ярошенка.

Журналісти “Оперативної України інфо” поспілкувалися із ним про те, як відбувалося перевтілення у головного героя, закулісся зйомок та його життя.

– Дмитре, ви чудово зіграли Василя Стуса у стрічці “Заборонений”. Як довго втілювалися в образ, можливо, читали книги про поета, його твори? Розкажіть, як, власне, проходила підготовка до зйомок?

– Намагався все робити з легкістю. У мене було на це небагато часу. Пройшов два кастинги на цю роль. Перший відбувався у кінці лютого, другий – у квітні. Це було майже перед самими зйомками. Після першого відбору закрадалися думки, що мене взагалі не візьмуть. Під час очікування у мене вже йшла якась внутрішня робота над образом. Потім перечитав заново всі вірші Василя Стуса, його біографію. Можу впевнено сказати, що мені дуже допоміг досвід, який перед цим отримав у театрі, граючи різних персонажів. Чотири роки грав письменника, який жив в одній із країн із тоталітарним режимом, у виставі “Человек-подушка”. Його за сюжетом підступно вбивають, як і самого Василя Стуса. Тому на зйомках фільму мені вже було легше вжитися в роль.

– Думаю, що вам не раз говорили про схожість зі Стусом…

– Так. Мені постійно про це говорять. Думаю, що це також вплинуло на те, що саме мене відібрали на цю роль.

– Що було найскладнішим під час зйомок?

– Саме перевтілення лишило на мені психологічний відбиток. Адже у Стуса було важке і трагічне життя, особливо його тюремний період. І це все треба було приміряти на себе. Стрес, переживання, душевні муки, сльози. Потім із цього стану виходив за допомогою медитації.

– Чи задоволені ви результатом своєї акторської гри?

– За цю роботу мені точно не соромно. Звичайно, можна шукати якісь там недоліки в сценарії, адже все життя письменника важко було вмістити в одну стрічку.

– Після виходу картини до вас дуже багато уваги. Люди підходять, просять сфотографуватися та взяти автографи. Чи не боїтеся цієї слави?

– Мабуть, я до кінця ще не усвідомив, що став відомою людиною. Поки що все добре. А далі подивимося…

– Які маєте захоплення?

– У дитинстві займався боксом, айкідо. Але на спорт часу не вистачає. Нині читаю священні індійські писання…

Біографічна довідка: Ярошенко Дмитро Олександрович (нар. 30 серпня 1986 року, у м. Жовті Води на Дніпропетровщині) — український актор театру і кіно, відомий за роллю Василя Стуса у фільмі “Заборонений”. З 1997 по 2003 роки навчався на біолого-хімічному факультеті Жовтоводського ліцею природничо-наукового навчання. З 2003 по 2007 роки навчався на курсі Леся Танюка у Національному університеті театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого, який закінчив за спеціальністю актор театру і кіно.  З 2004 року працює провідним актором театру “Дах”. Він задіяний більше, ніж у шести виставах, серед них — трилогія про владу “Пролог до Макбета”, “Річард третій. Пролог”, “Король Лір. Пролог”, моно-вистава “Ідіот” за Достоєвським, “Український Декамерон” за п’єсою Кліма.

Читайте також: Віктор Лещинський подарував Науковій бібліотеці Максимовича козацьке видання 1738 року.

Спілкувався Юрій Іванов 

366

Юрій Іванов

Головний редактор