Державні закупівлі (тендери): що варто про них знати?

“Необхідно обрати один із авторизованих майданчиків…”

Багато підприємців, чуючи слово “тендер”, не хочуть мати нічого спільного з бюджетниками, оскільки вважають що це дуже складно брати участь у тендерах.

Однак процес участі в них дуже легкий, якщо дотримуватися чіткої послідовності.

Спочатку треба дізнаватися чи закуповує держава товар чи послуги, які ви надаєте. Це  можна подивитися на офіційному сайті прозоро https://prozorro.gov.ua/. Проте шукати необхідний тендер – це як квест, адже  їх у день оприлюднюють дуже багато. Для зручності роботи необхідно обрати один із авторизованих майданчиків. Через них учасники беруть участь у торгах. Потім налаштувати підписку на тендери вашого напрямку та отримувати на електронну пошту інформацію про всі тендери оголошені за день.

Отримавши інформацію про необхідний тендер, який саме Вас цікавить, необхідно насамперед ознайомитися із вимогами, які встановлені замовником до потенційних постачальників. Для цього треба вивчити тендерну документацію, яка оприлюднена в закупівлі, яка Вас зацікавила.

У ній міститься вся необхідна інформація для підготовки пропозиції:

– який саме товар, роботу чи послугу хоче отримати замовник (тобто його технічні, якісні та кількісні характеристики і  якими документами потрібно підтвердити дану інформацію);

– яким саме вимогам повинен відповідати потенційний учасник (наприклад, мати працівників відповідної кваліфікації,  відповідний досвід в постачанні/виконання аналогічних договорів,  відповідні дозвільні документи та інше);

– які документи потрібно надати в складі пропозиції та яким способом це робити.

“Система знеособлює запитувачів…”

Якщо ви як потенційний учасник ознайомилися із тендерною документацією та не розумієте якихось їхніх умова, ви маєте право звернутися до замовника із запитом за роз’ясненням. Він подається в електронному вигляді через майданчик. Зазначу, що замовник не знатиме, який  учасник ставить те чи інше запитання, оскільки система знеособлює запитувачів.

Якщо Вам усе зрозуміло, то ви готуєте та подаєте пропозицію на тендер.

У визначений системою час проводиться електронний аукціон, не якому учасники можуть понизити вартість своєї пропозиції та відповідно виграти даний аукціон. Але не слід заграватися під час аукціону. Треба пам’ятати, що товар чи послугу потрібно буде надати, а вказану роботу виконати саме за ту вартість, яку ви вказали  на аукціоні.

Якщо ви виграли за ціною в аукціоні і ваша пропозиція містить усі документи, які вимагалися тендерною документацією, замовник визнає таку пропозицію переможцем і у встановлений строк укладає  з Вами договір.

Процедура участі в тендері не складна, але потребує чіткої послідовності дій та уваги до деталей.

Якщо ж у Вас виникнуть складнощі, то звертайтеся до професіоналів. Вони допоможуть Вам розібратися із процесом участі, підготовці  документів на тендер та при необхідності  оскаржити його умови у відповідних органах.

Любов Хоружа, головний спеціаліст із закупівель АО «Артіус»

174

Юрій Іванов

Головний редактор